Zažíval jsem úporné zimnice, říká o dietě hejtman. Shodil půl metráku

3. června 2013   idnes.cz

Ještě loni odmítal prozradit, kolik váží. Tvrdil, že to nikdy neprozradil ani manželce. Dnes už hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec přiznává, že loni při výšce 187 centimetrů měl kolem 180 kilogramů. Pak se rozzlobil sám na sebe a začal mizet před očima. Asi za půl roku zhubl o padesát kilo.

Nyní třiačtyřicetiletý Milan Chovanec se pokoušel hubnout už loni začátkem roku a shodil zhruba 20 kilogramů, před krajskými volbami ale přiznal, že zase nabral. Obezita vítězila. Měla navrch hlavně večer a v noci, kdy hejtman v podstatě snědl, na co přišel.

Na podzim se ale cosi zlomilo. Chovanec znovu viditelně ubýval na váze. Po volbách se totiž cítil unavený a výsledky zdravotních testů dopadly špatně. Dostal varování, že jde o život.

„To byl jeden z impulzů. Rozzlobil jsem se sám na sebe. Uvědomil jsem si, že mám dvě děti, které mě ještě budou potřebovat,“ vysvětlil.

Pro hubnutí zvolil takzvanou krabičkovou dietu, kdy dostával jídlo v pravidelných dávkách několikrát denně. S krabičkami se pokoušel zhubnout už dřív, ale to se k nim ještě přikrmoval, takže kouzlo nefungovalo.

„K tomu jsem začal trošku sportovat a chodit. Už jsem se po krabičkách nedojídal po nocích nutellou jako dřív, když jsem držel diety,“ poznamenal.
Letos v únoru byl zhruba o 30 kilogramů lehčí. Pak si nechal připravit jídelníček na míru. Dostaly se tak do něj například pohanka nebo jáhly. Pečivo zmizelo.

Hejtman dnes už jí jen třikrát denně. Snídá například kukuřičné lupínky s ovocem a bílým jogurtem. K obědu má rybu se zeleninou a k večeři zeleninový salát třeba s vejcem nebo trochou masa.

„Chodím třikrát týdně do posilovny, a když mám čas, jdu se projít tak pět sedm kilometrů,“ dodal.

Kvůli úbytku váhy musel několikrát změnit šatník. Velkých kusů oblečení se zbavil. „A vyhazoval jsem je s radostí,“ prozradil.

Hejtman tvrdí, že je hodně důležité na začátku vydržet, než ubude deset dvanáct kilo. „Pak vidíte, že jsou vám kalhoty větší, začne se vám lépe chodit a přestanou bolet kolena nebo kyčle. K tomu člověk začne mít pocit, že se mu daří,“ podotkl.

Dieta mi úplně změnila pohled na život, říká hejtman

Přiznal však, že hubnutí nebylo úplně bez potíží. Během prvních dvou měsíců mu občas bylo velmi těžko a poznal stavy podobné abstinenčním příznakům u narkomanů.

„Zažíval jsem noční zimnice. Tělo bylo zvyklé si v deset večer dopřát a teď to najednou nemělo a bouřilo se. Ty zimnice byly hrozné, úporné. Často jsem musel do vany s teplou vodou, abych se zahřál,“ konstatoval.

Hejtman se dušuje, že se mu dnes po žádném jídle nestýská. A tvrdí, že se mu díky dietě vrátilo vnímání chuti. „Dřív jsem cítil sladké a slané a zajímala mě kvantita. Jakmile máte jídla míň, daleko líp ho vnímáte. Najednou mají své chuti paprika, cibule nebo mrkev. Pro mě je dnes jídlo úplně někde jinde než dřív, kdy mi záleželo hlavně na pocitu plného břicha,“ prohlásil.

Hejtman navíc tvrdí, že mu dieta úplně změnila pohled na život. Cítí se lépe mezi lidmi a tvrdí, že fyzická námaha při cvičení už mu dělá vyloženě dobře.

„Hodně obézní člověk je po fyzické stránce troska. Můj život je teď pro všech stránkách lepší. Z posilovny chodím zpocený, ale šťastný a můj den je jakoby delší. Už pro mě není problém ujít deset kilometrů. Dřív jsem po pěti stech metrech skoro umřel,“ přiznal.

Chovanec si uvědomuje, že před ním stojí hrozba takzvaného jo-jo efektu, kdy váha některým lidem po dietě znovu vyletí. Předpokládá ale, že se na současné cestě udrží.

„Mám už rozmyšleno, že bych tady na světě ještě pár let rád byl,“ prohlásil. Nyní hejtman plánuje shodit ještě asi 15 kilogramů, ale chce už postupovat při hubnutí pomaleji.

http://zpravy.idnes.cz/hejtman-milan-chovanec-zhubnul-dmi-/domaci.aspx?c=A130603_091817_plzen-zpravy_pp