Rozhovor s Václavem Moravcem – Hubnutí-Orlicko.cz

10.8.2012   hubnuti-orlicko.cz

Václav Moravec (38) je čtyřnásobným držitelem ceny TýTý jako nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky. Kromě známého nedělního pořadu na ČT vysílá v rádiu Impuls, učí na universitě a právě píše kniho o novinářské etice. „Moc toho denně nenaběhám, ale mám tolik stresů, že se na mně nadváha zatím nějak býznamně neprojevuje. Ale až nechám televize a život se mi zklidní, určitě přibudu na váze. A určitě s tím budu něco dělat, abych zůstal v kondici!“

Určitě si každý všimne, že když se politik dostane k vyšší funkci, tak obvykle výrazně přibere. Máte s tím nějaké zkušenosti? Že by se někdo od jednoho vysílání k druhému proměnil v tučňáka?

Musím předem říct, že by bylo nespravedlivé, abych je kritizoval, protože i já jsem při vstupu do televize přibral. U politiků je to dáno tím, že nemají čas, aby třeba pravidelně sportovali nebo systematicky dodržovali nějaká pravidla životosprávy, i když to mnozí předtím třeba i dělali. Není každý jako Vladimír Špidla, který si v premiérské pozici udržel svá kila, protože se o svou kondici denně pečlivě staral.

…a tak přibírají i ti, kteří předtím typově oplácaní nebyli…

Viz náš současný premiér. Ano, s rostoucí funkcí si mnozí psychickou zátěž kompenzují jídlem. Vzpomínám si na jednoho z předchozích premiérů. Lidé z jeho okolí mi říkali, že při všech těch desítkách jednání a schůzek měli zakázáno, aby k němu přisunovali buráky, oříšky a tak podobně. Jak byl neustále v napětí a stresu, tak je do sebe sypal skoro po hrstech.

Najdou se i tací, kteří by chtěli zhubnout? Nebo se o to snaží?

To říká většina politiků. Teď si vzpomínám na jeden zajímavý případ. To bylo teď při krajských volbách, kdy se Milan Chovanec, který má s nadváhou i zdravotní problémy, přímo při televizní předvolební diskuzi zavázal, že stane-li se plzeňským hejtmanem, do roka a do dne zhubne o pět kilogramů. No, však já si ho do roka a do dne převážím, jestli ten slib, který pronesl před statisíci diváky, splnil!

Golfem si člověk kondici neudrží.

Já se jich ale musím zastat. Všimněte si, jak většina z nich zase zhubne, když pak o ty funkce přijdou. Protože ať si o nich myslíme co chceme, tlaky, jimž jsou vystaveni, jejich každodenní program a někdy hektický styl práce jim prostě nedovolí, aby se věnovali zlepšování kondice. Naopak si pěstuje ty nejméně zdravé návyky. Většina z nich si nějaká předsevzetí dává, ale dokud nevypadnou z politiky, tak je nesplní.

Takže v podstatě všem by prospělo, kdyby vypadli z politiky!

No a těm podvyživeným by zase prospělo, aby se tam zase dostali…

 

http://www.hubnuti-orlicko.cz/cs/menu/clanek/16/